Metodios - Candidus et rubeus color hoc variatur in agro
IZBORNIK    GLAVNE TEME METODIOS    Kratka povijest Hrvatske    Ukrajinski
Kratka povijest Hrvatske

  Sažet enciklopedijski članak od 14 rečenica o glavnim događajima u političkoj povijesti Hrvatske tijekom 14 stoljeća, na 10 jezika
      deu: njemački
      eng: engleski
      fra: francuski
      hrv: hrvatski
      ita: talijanski
      pol: poljski
      por: portugalski
      rus: ruski
      spa: španjolski
      ukr: ukrajinski
  Uvjeti korištenja
  KvalifikacijeКоротка історія Хорватії

Хорватський народ в 626 році заволодів римськими провінціями Далмацією, Паннонією та Ілліриком і заснував два незалежних князівства, які в Хорватське королівство об’єднав їхній перший король Томіслав, коронований в 925 році. Адріатична Хорватія, поряд з Франкським королівством, є першою постійною і організованою державою в Центральній Європі. Після вимирання національної династії Трпимировичів, парламент (Сабор) королями Хорватії обирав правителів інших держав, створюючи тим самим персональну унію, спочатку, Хорватії і Угорщини (1102—1300 і 1307—1526), а потім — Хорватії і Австрії (1527—1918). Представляючи собою оплот християнської Європи між XV і XVIII століттями, Хорватське королівство було ключовим для зупинення подальшого проникнення Османської імперії на Захід, а з іншого боку Венеціанська республіка зайняла більшу частину хорватського узбережжя. Хорватське королівство зберегло свій державний суверенітет завдяки особливому становищу всередині Габсбурзької монархії аж до її розпаду в 1918 році.

Припинивши в 1918 році державно-правові відносини з Австрією і Угорщиною, Хорватія без згоди парламенту була включена в новостворене Королівство Сербів, Хорватів i Словенців (згодом Королівство Югославії). Таким чином, Хорватія вперше була поміщена в Балканські політичні рамки і примусово перестала існувати як держава. Автономна Бановіна Хорватія, встановлена угодою хорватської опозиції і югославського Уряду в 1939 році, проіснувала до розвалу Югославії країнами Осі в 1941 році. Незважаючи на плебісцитну підтримку населення прозахідної селянсько-демократичної коаліції, Друга світова війна в Хорватії проводилася між двома радикальними рухами — усташів під патронатом Осі і комуністів (партизанів) на боці союзників, кожен з яких проголосив свою хорватську державу. З 1945 року Хорватія була однією з шести союзних держав комуністичної Югославії маршала Тіто. Демократичний народний рух, відомий як Хорватська весна, за політичні права Хорватії в Югославії, який в 1967 році виступив проти примусового злиття хорватської мови з сербською в сербсько-хорватську, було придушено югославським режимом в 1971 році.

Вслід за демократичними виборами в 1990 році Республіка Хорватія в 1991 році проголосила незалежність, як і більшість держав-членів Югославії. Використовуючи колишню федеральну армію і місцевих повстанців, Сербія і Чорногорія напали в 1991 році на Хорватію та Боснію і Герцеговину з метою утримання завойованих територій в усіченій Югославії. Війна закінчилася в 1995 році перемогою Хорватії і звільненням окупованих областей, при цьому одночасні союзницькі хорватсько-босняцькі успіхи привели до мирного процесу в Боснії і Герцеговині. ■

Vanjske poveznice
 Pacta conventa (1102.): Sporazum o izboru Kolomana Arpadovića za kralja Hrvatske (Izvor: Jura Regni Croatiae, Dalmatiae et Slavoniae, dio I., Zagreb, 1862.)

 Cetinska isprava (1. siječnja 1527.): Odluka Sabora o izboru Ferdinanda Habsburškog za kralja Hrvatske (Izvor: Jura Regni Croatiae, Dalmatiae et Slavoniae, dio II., Zagreb, 1862.)

 Pragmatička sankcija (11. ožujka 1712.): Zakonski čl. VII./1712. Sabora o nasljedstvu hrvatske krune za žensku lozu Habsburgovaca (Izvor: Jura Regni Croatiae, Dalmatiae et Slavoniae, dio II., Zagreb, 1862.)

 Odluka o neovisnosti (25. lipnja 1991.): Ustavna odluka Sabora o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske (Izvor: Narodne novine 31/1991.)

 The situation in the occupied territories of Croatia (9. prosinca 1994.): Rezolucija Opće skupštine Ujedinjenih naroda A/RES/49/43 (Izvor: UN)

 The situation in Bosnia and Herzegovina (8. studenog 1994.): Rezolucija Opće skupštine Ujedinjenih naroda A/RES/49/10 (Izvor: UN)


METODIOS KRATKA POVIJEST HRVATSKE
Naslovnica
Novosti
O nama
Engleska inačica
Hrvatski
• Latinica
• Glagoljica
• Hrvatska ćirilica
• Arabica
• 4 pisma (PDF)
Njemački
Engleski
Francuski
Talijanski
Poljski
Portugalski


Uvjeti korištenja
Ruski
Španjolski
Ukrajinski


Kvalifikacije
Sadržaj ovih stranica ustupljen je na korištenje licencijom Creative Commons Imenovanje-Bez prerada 3.0 Hrvatska.
Tekst
Kratka povijest Hrvatske, na svim jezicima, oslobođen je uvjeta imenovanja. Za potankosti pogledajte Uvjete korištenja.